poniedziałek, 7 maja 2018

Liść, orkiszowy chleb dekoracyjny


Ciasto chlebowe z mąki orkiszowej jest mniej stałe i elastyczne w stosunku do ciasta z mąki pszenicy zwyczajnej. Dlatego chleb z samej mąki orkiszowej ma mniejszą elastyczność i objętość. W sprzedaży z reguły są chleby orkiszowe
z dodatkiem mąki pszennej chlebowej. Można pominąć drożdże i przedłużyć czas ostatecznej fermentacji albo w cieście właściwym pomieszać mąkę orkiszową z mąką z pszenicy zwyczajnej.


Jednak pomimo małej objętości chleba z mąki orkiszowej taki chleb jest o wiele zdrowszy / IG około 50 / i smaczniejszy od chleba ze zwykłej pszenicy / IG 70 /.
Walory orkiszu były znane już w starożytności. Jest to zboże, które nie wymaga nawożenia i urośnie nawet na słabej glebie. Twarda łuska ziarna chroni wnętrze od zanieczyszczeń zewnętrznych.
Cena mąki orkiszowej jest o wiele wyższa od mąki zwykłej pszennej. Warto jednak czasami wydać więcej a zjeść mniej.
Chleb smaczny i przyjemny w formowaniu. Kształt liścia przy pomocy tego filmiku wykona każdy. Polecam! 


Orkiszowy chleb dekoracyjny

Zaczyn

  • 2 łyżki zakwasu z mąki orkiszowej ciemnej,
  • 200g mąki orkiszowej ciemnej,
  • 350g wody.

Wieczór, dzień przed pieczeniem chleba mieszamy składniki w misce i pozostawiamy do fermentacji na 14 godzin.

Ciasto właściwe

  • Cały zaczyn,
  • 650g mąki orkiszowej jasnej,
  • 185g wody,
  • 2 łyżeczki suchych drożdży,
  • 18g soli.

Składniki ciasta łączymy i wyrabiamy około 5 – 8 minut.
Ciasto pozostawiamy do ponownej fermentacji na 2,5 godziny.
W tym czasie 2 razy w równych odstępach czasowych składamy ciasto na blacie posypanym mąką. Formujemy ciasto w 2 owalne bochenki i dalej postępujemy w/g tego filmiku.
Uformowane ciasto w kształcie liścia posypujemy maką i pozostawiamy do wyrośnięcia na blasze z piekarnika wyłożonym papierem do pieczenia na około 1,5 – 2 godzin.
Pieczemy w naparowanym piekarniku 15 minut w 240st, następnie dopiekamy około 30 minut w temperaturze 200st. już bez pary.

3 komentarze:

  1. Pani Danusiu, niestety filmik nie działa. Może podać Pani odpowiedni link? I jeszcze jedna prośba. Nie umiem nacinak chleba po wyrośnięciu. Ma Pani filmik jak to zrobić, by nacięcia były widoczne po upieczeniu, ale żeby ciasto nie opadło?
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No nie działa, nie wiem czemu, odnalazłam tę stronę i pozostały tylko zdjęcia. Poprawiłam link do innej podobnej strony, zerknij.
      Do nacięcia ciasta chlebowego musisz mieć bardzo ostre narzędzie!. Ja czasami przecinam nożyczkami, które powinny być również ostre, wąskie i długie.
      Poniżej podałam Ci link z filmem jak należy nacinać ciasto.

      https://www.youtube.com/watch?v=5zUWPiEfqPg

      Usuń
    2. Dziękuję. Żyletki pod ręką nie mam, ale nóż tapicerski i owszem

      Usuń

i poczekaj na jego moderację

Print