poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Moje calzone z suszonymi pomidorami


Calzone to nic innego jak zamknięta pizza w kształcie pieroga. Dlatego farsz można robić dowolnie. To, co mamy w lodówce i taki, jaki lubimy. Ważne jest, aby nadzienie było gęste. Dlatego pomidorów nie podsmażałam z farszem, aby nie puściły zbyt dużo soku. Puściły sok już w trakcie pieczenia i o to chodziło. Farszu jest w sam raz do tej ilości ciasta, no może zjadłam z łakomstwa trochę wraz z sosem, którego też odrobinę zostało.

Żytni chleb z semoliną


Chleb pięknie się upiekł i nawet nigdzie nie popękał.
Jeden bochenek dostała moja córka i już następnego dnia telefon, że tak dobrego i aromatycznego chleba jeszcze nie jadła. Poproszę o więcej, powiedziała 😐.
Faktycznie, chleb o niezwykle aromatycznym zapachu i smaku. Piękne i równomiernie rozłożone dziurki. Przepyszny!

sobota, 28 kwietnia 2018

Chleb skojarzony Ajeru, czyli mój litewski po polsku



Małe ciemne chlebki przyprószone jakby od niechcenia mąką, pieczone na liściach tataraku o wadze 400g w cenie 6 PLN. Stoisko pod chmurką. Chleby nie są pakowane w żadną folię i na dodatek sprzedaje je sympatyczna pani.

piątek, 27 kwietnia 2018

Chleb pomidorowy orkiszowy jasny z czarnym sezamem



Chleb z najwyższej półki, mercedes pierwszej klasy! 
Jestem nadzwyczaj skromna i krytyczna w ocenie własnych chlebów. Jednak w przypadku tego chleba nie będę skromna i pójdę na całość. Ten chleb zasługuje na medal!!!. Tylko kto mi go przyzna 😃

czwartek, 26 kwietnia 2018

Wykwintne mini ciasteczka z werbeną cytrynową



Proste, pyszne, bezproblemowe.
Tymi ciasteczkami możemy poczęstować wszystkich i przy każdej okazji.
Imieniny, urodziny, I komunia, wszelakie święta i imprezy. Są po prostu

środa, 25 kwietnia 2018

Chleb żytni z orzechami laskowymi


Chleb orzechowy piekłam z okazji Światowego Dnia Chleba 2012. To była już 7 edycja.  Dołączyłam swój bochenek do olbrzymiego kosza upieczonych pysznych bochenków z całego świata!
Prosty, bezproblemowy i pyszny, z bloga Smaki Mojego Domu od Joli. 
Bardzo polecam, 2 wersje do wyboru z dodatkiem drożdży lub tylko na samym zakwasie. Ja upiekłam bez dodatku drożdży. 

wtorek, 24 kwietnia 2018

Chleb z jabłkiem i bananem


Bardzo dobry chleb z cienką skórką z wilgotnym miąższem. Pomimo, że skórka była dość ładnie przyrumieniona to jej delikatność przypomina bibułkę. Z reguły po wyjęciu chleba z piekarnika, skórka wydaje się twarda. Kiedy po wyjęciu z foremki delikatnie ściśniemy chleb to się ugina i chrupie w palcach. Ten chleb jest

poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Mleczny chleb ze szpinakiem, sezamem i orzeszkami pistacjowymi




Chleb piekłam na Światowy Dzień Chleba w 2013r. To już prawie 5 lat!
Naturalne barwniki z owoców i warzyw różnie zachowują swój kolor w potrawach. Pisałam już na ten temat przy okazji chleba z czerwonym burakiem 

sobota, 21 kwietnia 2018

Chlebki z pieca i co mają z nimi wspólnego Bake Rolls


Bake rolls, chrupiące chlebki z różnymi dodatkami ziół i przypraw, które można kupić. W ich składzie, jak i w wielu innych produktach tego typu, można znaleźć składniki, które spożywane w nadmiernych ilościach są bardzo szkodliwe. Spisałam skład z opakowania.
Przeanalizowałam wszystkie składniki pod kątem ich największej szkodliwości na podstawie informacji z sieci. Pogrubiłam te najbardziej szkodliwe.

piątek, 20 kwietnia 2018

Biały żytni z serwatką na liściach tataraku, metoda dwufazowa



 Stopniowa metoda zakwaszania ciasta przy chlebach żytnich z mąki białej czy razowej przynosi najlepsze rezultaty. W tym przypadku jest to metoda dwufazowa albo dwustopniowa jak kto woli. 
Z dowolnego przepisu na chleb sami możemy zmienić prowadzenie zaczynu z jednej fazy na 2 czy nawet 3.
Jeśli chcemy upiec większą ilość pieczywa podwajamy ilość składników w przepisie. Np. z przepisu wynika, że robimy zaczyn z 1 łyżki zakwasu, 200g mąki żytniej, 100g wody i pozostawiamy do fermentacji na 12 -14 godzin.
Podwajamy składniki biorąc 2 łyżki zakwasu, 400g mąki i 200g wody i pozostawiamy na ten sam czas wynikający z przepisu. Myślę, że ten sposób jest ogólnie przyjęty jako dobry i tak naprawdę nie ma się do czego przyczepić.

czwartek, 19 kwietnia 2018

Żytni chleb na liściach tataraku


Chleb piekłam z okazji 5 rocznicy starego Leśnego Zakątka. To nie jest mój pierwszy chleb, ale maj jest ulubionym miesiącem tej byliny i raz w roku próbuję przypomnieć Wam jej zapach:)
Już niedługo! Najpiękniejszy miesiąc w roku! Chciałabym aby trwał jak najdłużej.
Nie bez powodu daję ten przepis wcześniej. Jeśli macie możliwość zdobycia tataraku, proponuję zerwać więcej i zamrozić! Robię to od lat i proszę mi wierzyć, zapach tataraku nic a nic nie znika nawet po kilku miesiącach spędzonych w zamrażarce!

środa, 18 kwietnia 2018

Chleb z czerwonym burakiem


To była pierwsza Piekarnia w 2016r. i propozycja chleba z czerwonym burakiem. Szczegóły znajdziecie u Ani z bloga Kuchennymi drzwiami, która co miesiąc zaprasza chętne osoby do wspólnego pieczenia.
Chleb można upiec na zakwasie lub na drożdżach. Upiekłam i na zakwasie i na drożdżach, tak dla porównania.
Jeden i drugi jest po prostu przepyszny!!! Chociaż ten na drożdżach to bardziej bułka niż chleb. Skórka w obu delikatna, miąższ elastyczny i dobrze się kroi.
Dla osób, które pieką tylko pieczywo drożdżowe propozycja w sam raz, aby zaskoczyć domowników a dzieciaki z przyjemnością zjedzą kanapkę z takim pieczywem.

Podejrzewam a właściwie jestem więcej niż pewna,

wtorek, 17 kwietnia 2018

Biblijny chleb Ezechiela

Kilkanaście lat wstecz, kiedy to zaczęło być modne odżywianie zgodne z grupą krwi, przy mojej grupie krwi 0 Rh+, wyczytałam, że nie powinnam jeść żadnego pieczywa, żadnych makaronów, większości nabiału, pić napoi gazowanych...Same zakazy podstawowych produktów!
Natomiast powinnam jeść mięso, chleb
Ezechiela i Esseński. To tak w skrócie.
Wówczas nie piekłam jeszcze chleba w domu, ale

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Pyszne bagietki z gotowaną dynią



Pyszne za mało powiedziane, są rewelacyjne:)
Nie mam formy do pieczenia bagietek, ani nawet do wyrastania. Bagietki rosły na desce kuchennej wyłożonej papierem do pieczenia i przełożonymi, zwiniętymi w rulon ściereczkami, aby się nie posklejały podczas rośnięcia i zbytnio nie rozjechały na boki. Papier był po to, aby łatwiej można było je zsunąć na, nagrzaną blachę piekarnika. Przy okazji się poparzyłam. Bagietki warte są nawet poparzenia:)
Piekłam, na odwróconej blasze

niedziela, 15 kwietnia 2018

Chleb razowy na zaczynie z czerstwego chleba z dodatkiem mąki z pszenicy Durum



Korzyści z użycia suchego chleba do nowego wypieku są dwie. Nie marnujemy chleba i przedłużamy świeżość chleba nowo upieczonego. Tak mi się spodobał ten sposób, że dość często celowo zostawiam część chleba z wypieku i pozostawiam do wysuszenia. Szczególnie biorę pod uwagę chleby z mąki żytniej i takie, które są najbardziej aromatyczne, wyjątkowo smaczne i udane.
Tym razem użyłam chleba suchego z dużą ilością ziaren i

sobota, 14 kwietnia 2018

Chleb z dodatkiem mąki z pszenicy Kamut i świeżej pokrzywy


W związku z likwidacją platformy blogowej bloog.pl mój Leśny Zakątek / dancia.bloog.pl / przestał istnieć w sieci. Nie zdecydowałam się wcześniej przenieść treści na blogera ale domowi piekarze zaczęli do mnie pisać maile i komentarze z pytaniami o zaistniałą sytuację.

Nie spodziewałam się tak dużego zainteresowania przepisami na chleb.
W związku z tym, mając wszystkie przepisy z dancia.bloog.pl na komputerze postanowiłam umieszczać je jako nowe wpisy. Uznałam, że tak będzie najlepiej aby te najlepsze przepisy na chleb mogły znów zaistnieć w sieci.

Kopie wpisów z poprzedniego bloga będę starała się umieszczać jak najczęściej. Domowi piekarze, którzy będą chcieli jakiś konkretny przepis tak jak dotychczas, poproszę o maila albo o komentarz.
Nieaktywne linki do przepisów z poprzedniego bloga póki co zostawiam. Będą pomocne dla mnie a szczególnie dla Was w identyfikacji danego przepisu.

No to jedziemy 😐

Dzisiaj wybrałam chleb na czasie, bo pokrzywa już rośnie! 



Chleb pokrzywowy próbowałam na Festiwalu Chlebów Świata. Był przygotowany z kompozycji różnych mąk, z dodatkiem

Print