środa, 18 kwietnia 2018

Chleb z czerwonym burakiem


To była pierwsza Piekarnia w 2016r. i propozycja chleba z czerwonym burakiem. Szczegóły znajdziecie u Ani z bloga Kuchennymi drzwiami, która co miesiąc zaprasza chętne osoby do wspólnego pieczenia.
Chleb można upiec na zakwasie lub na drożdżach. Upiekłam i na zakwasie i na drożdżach, tak dla porównania.
Jeden i drugi jest po prostu przepyszny!!! Chociaż ten na drożdżach to bardziej bułka niż chleb. Skórka w obu delikatna, miąższ elastyczny i dobrze się kroi.
Dla osób, które pieką tylko pieczywo drożdżowe propozycja w sam raz, aby zaskoczyć domowników a dzieciaki z przyjemnością zjedzą kanapkę z takim pieczywem.

Podejrzewam a właściwie jestem więcej niż pewna,
że gdybym upiekła chleb na zakwasie z dodatkiem soku z buraków, nie otrzymałabym takiego koloru jak przy chlebie drożdżowym.
Mam doświadczenie z innymi naturalnymi barwnikami, które używałam do chleba i nie każdy zachowuje się w środowisku zakwasowym jednakowo.

Kiedyś piekłam chleb z dodatkiem świeżego soku z bzu czarnego. Pieczywo drożdżowe piękny kolor, pieczywo na zakwasie kolor wyblakły i nieciekawy. Natomiast inaczej zachowuje się dynia, marchew czy pomidor. Co prawda w pieczywie drożdżowym te kolory są bardziej intensywne, ale kolor w chlebie na zakwasie zachowuje się całkiem przyzwoicie.
Wniosek nasuwa się sam. Naturalne barwniki w warzywach czy owocach zachowują się najlepiej w cieście drożdżowym. W cieście na zakwasie, tylko niektóre barwniki z warzyw czy owoców zachowują swoją naturalną barwę.

Ciasto na zakwasie po dodaniu startego buraka zabarwiło się może nie tak intensywnie jak ciasto drożdżowe, ale po upieczeniu kolor z miąższu gdzieś uciekł. Trochę koloru zostało w skórce po upieczeniu a kawałki buraka nie straciły koloru tworząc ciekawą teksturę wnętrza chleba..
Chlebki bezproblemowe i bardzo proste w wykonaniu.
Bardzo polecam!
Dziękuję Ani z bloga Kuchennymi drzwiami za rozpoczęcie 2016r tak zjawiskowym chlebem. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego pieczenia.

Chleb pszenny na zakwasie z dodatkiem buraka

Potrzebujemy

370g mąki pszennej chlebowej,
160g startego buraka na tarce do jarzyn o grubych oczkach, x)
220g zakwasu z mąki żytniej typ 960 xx),
200g ciepłej wody,
15g oliwy,
8g soli,
1. Wykonanie niemal identyczne jak w przepisie z drożdżami. Czyli 4-5 razy zagniatanie ciasta przez 10sekund w ciągu godziny.
2. Następnie pozostawienie ciasta w spokoju na 1 godzinę. / Tę czynność pominęłam. Uważam, że nie jest konieczna /.
3. Formowanie bochenka i ostateczne wyrastanie w koszyczku, u mnie 2,5 godziny.
4. Pieczenie w nagrzanym piekarniku do 220st z parą. Po włożeniu ciasta do piekarnika zmniejszenie temperatury do 200st. Pieczenie przez 30-40 minut.


xx) Wieczorem dzień przed pieczeniem chleba zrobiłam zaczyn, który fermentował 12 godzin w ciepłym miejscu.

1 łyżka zakwasu,
110g wody,
110g mąki żytniej typ 960.

x) Jest wiele gatunków czerwonych buraków, jeśli chodzi o kształt i kolor. Wybieramy buraki o ciemnej barwie, które mają słabo wykształcone słoje w środku i przy obieraniu mocno brudzą. Do takich należą buraki podłużne, które nie są tak twarde jak okrągłe, ale za to bardzo ciemne zawierające dużo barwnika.




Chleb pszenny na drożdżach z sokiem świeżego buraka

Potrzebujemy

500g mąki pszennej chlebowej,
25g drożdży świeżych / rozczyn z 1 łyżką wody / lub 7g suszonych wymieszanych z mąką.
8g soli,
380ml soku ze świeżo wyciśniętych buraków.

1. Wykonanie niemal identyczne jak w oryginalnym przepisie z zakwasem. Czyli 4-5 razy zagniatanie ciasta przez 10sekund w ciągu godziny.
2. Następnie pozostawienie ciasta w spokoju na 1 godzinę.
3. Formowanie bochenka i ostateczne wyrastanie w koszyczku, u mnie tylko 1 godzinę.
4. Pieczenie w nagrzanym piekarniku do 220st z parą. Po włożeniu ciasta do piekarnika zmniejszenie temperatury do 200st. Pieczenie przez 30-40 minut.



1 komentarz:

  1. Piekłam wtedy ten chleb Danusiu, jest obłędny w smaku :-) Twój jest perfekcyjny :-)

    OdpowiedzUsuń

i poczekaj na jego moderację

Print