piątek, 20 kwietnia 2018

Biały żytni z serwatką na liściach tataraku, metoda dwufazowa



 Stopniowa metoda zakwaszania ciasta przy chlebach żytnich z mąki białej czy razowej przynosi najlepsze rezultaty. W tym przypadku jest to metoda dwufazowa albo dwustopniowa jak kto woli. 
Z dowolnego przepisu na chleb sami możemy zmienić prowadzenie zaczynu z jednej fazy na 2 czy nawet 3.
Jeśli chcemy upiec większą ilość pieczywa podwajamy ilość składników w przepisie. Np. z przepisu wynika, że robimy zaczyn z 1 łyżki zakwasu, 200g mąki żytniej, 100g wody i pozostawiamy do fermentacji na 12 -14 godzin.
Podwajamy składniki biorąc 2 łyżki zakwasu, 400g mąki i 200g wody i pozostawiamy na ten sam czas wynikający z przepisu. Myślę, że ten sposób jest ogólnie przyjęty jako dobry i tak naprawdę nie ma się do czego przyczepić.



Proponuję zmienić ten zwyczaj i zrobić to w sposób o wiele lepszy dla smaku i jakości chleba.
Ilości zakwasu nie zmieniamy bierzemy 1 łyżkę i rozkładamy zakwaszanie mąki na 2 etapy czyli
I etap
·        1 łyżka zakwasu,
·        200g mąki,
·        100g wody, pozostawiamy na 12 -14 godzin

 II etap

·        200g mąki,
·        100g wody, pozostawiamy do fermentacji na 3-4 godziny

Z przykładu wynika, że czas fermentacji przedłuża się o 3-4 godziny, ale to tylko pozory, bo przyjmując te niższe wartości przeważnie zawsze ten czas wynosi około 15 godzin a czasami krócej w zależności od temperatury otoczenia, pory roku, siły startera i temperatury wody użytej do zaczynu. Cieplejszą wodę zawsze powinniśmy dodawać przy I fazie, jeśli uważamy, że w danej chwili mamy dość chłodno w domu.
Chcąc podsumować i przekonać Was do stosowania tej metody przy chlebach żytnich a nawet mieszanych, napiszę tak. Nigdy nie jemy śniadania, obiadu i kolacji, czyli 3 posiłków dziennie na raz. Rozkładamy je w czasie i jemy wówczas kiedy jesteśmy głodni.

 

  Biały żytni z serwatką na liściach tataraku, metoda dwufazowa

Użyłam 1150g mąki żytniej białej, 1110g maślanki / może być woda /, sól i 50g zakwasu prosto z lodówki, który był dokarmiany 2 dni wcześniej.
Poddałam stopniowej fermentacji 450g mąki żytniej w ciągu 15 godzin czyli około 40% ogólnej mąki użytej do tego chleba. Z reguły używa się od 20- 50% zakwaszonej mąki do danego wypieku. Zamiast tataraku można użyć liści pokrzywy lub innego zielska, albo po prostu pominąć ten dodatek. Chlebek polecam jest pyszny! 

I etap

Składniki po wymieszaniu w misce przykrywamy i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na 12 godzin.

·        50g zakwasu z mąki żytniej razowej,
·        340g ciepłej serwatki,
·        300g mąki żytniej typ 720.

II etap

·        Przefermentowany zaczyn z etapu I,
·        150g mąki żytniej typ 720,
·        170g serwatki w temp. pokojowej.

Do zaczynu z etapu I dodajemy serwatkę mieszamy do połączenia. Następnie dodajemy mąkę i łączymy z zaczynem. Ciasto wyrównujemy i robimy na nim znak krzyża umoczonym końcem od drewnianej łyżki lub umoczonymi w wodzie palcami. Przykrywamy, najlepiej reklamówką aby ciasto nie wysychało w czasie fermentacji. Ja znak krzyża zniknie, / u mnie 3 godziny / bierzemy się za ciasto właściwe.

Etap III Ciasto właściwe

·        1010g zaczynu, całość z etapu I i II,
·        700g mąki żytniej typ 720,
·        600g serwatki,
·        23g soli.

Do zaczynu dodajemy serwatkę z solą, tym sposobem rozluźnimy ciasto. Następnie mąkę. Mieszamy tylko do dobrego połączenia.
Wykładamy ciasto do 2 foremek o rozmiarach  28x15 i 23x13 wysmarowanych, wysypanych mąką. Na dno foremek układamy pocięty tatarak. Foremki mogą być o zbliżonych rozmiarach, ważne, by ciasto sięgało ponad połowę ich wysokości.
Wkładamy foremki z ciastem do dużej reklamówki zawiązujemy u góry i pozostawiamy do wyrośnięcia. U mnie ciasto rosło 2,5 godziny. Powinno podrosnąć o ¾ .
Nagrzewamy wcześniej piekarnik do temp. 230st i pieczemy przez 15 minut aż ciasto delikatnie podrośnie i zapiecze się jego powierzchnia. Następnie obniżamy temp. do 200st i dopiekamy przez 40-45 minut. Najlepiej kroić po kilkunastu godzinach!.

4 komentarze:

  1. Czy w metodzie dwufazowej dodaje się na obu etapach więcej plynu niż mąki? Upieklam chleb i mam wrazenie,że ciasto bylo zbyt lużne a chleb jest zbyt wilgotny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma znaczenia czy więcej płynu niż mąki jest w kolejnych etapach. Być może Twoja mąka była bardziej wilgotna. Powinnaś wyczuć ciasto właściwe i po prostu dodać nieco mniej płynu lub dosypać mąki.

      Usuń
    2. Ma bardzo duże znaczenie czy więcej płynu czy mąki w kolejnych etapach. Etapy są po to, żeby w każdym z nich działo się co innego a mianowicie, rozmanżały się głównie drożdże albo głównie bakterie kwasu mlekowego i octowego. Dodam że luźne ciasto sprzyja drożdżom. Dodatkowo nic dziwnego że mogą wyjść problemy z tym przepisem skoro całość ciasta ma hydrację bliską 100%.

      Usuń
  2. A ja dziekuje za komentarz, bo gdyby nie on to scisle bym sie trzymala przepisu, pierwszy raz robie ten chleb i nie wiedzialam jakiej konsystencji sie trzymac. W 2 fazie nie bylo mowy o zrobieniu krzyza takie ciasto bylo plynne. W ciescie wlasciwym zredukowalam wode o polowe. Strasznoe duza roznica. Na razie wyrastaja w foremkach, zobaczymy co mi z tego wyjdzie.

    OdpowiedzUsuń

i poczekaj na jego moderację

Print