Kiedy po raz pierwszy piekłam chleb z dodatkiem startego jabłka
a był to rok 2012 myślałam, że to przypadek sprawił, iż ciasto szybciej wyrosło.
Minęło kilka lat od upieczenia i publikacji pierwszego chleba z tartym jabłkiem. To już piąty raz i za każdym razem ciasto właściwe wyrasta szybciej. U mnie przeważnie ciasto chlebowe wyrasta w ciągu 2,5 godziny a czasami i dłużej. Po dodaniu jabłka w niecałe 1,5 godziny, czyli tyle ile po dodaniu odrobiny drożdży do ciasta właściwego.
Chleb jest puchaty, delikatny z chrupiąca skórką i nigdy nie jest kwaśny.
Jakie składniki w jabłku przyspieszają fermentację? Myślę, że to na pewno nie witaminy czy składniki mineralne ale kwas jabłkowy, którego najwięcej jest w jabłkach, bo około 70%, w gruszkach o połowę mniej i fruktoza, czyli cukier owocowy a jabłko i gruszka należą do owoców zawierających dość wysoką ilość tego cukru. Te dwa składniki w połączeniu z bakteriami kwasu mlekowego znajdującego się w tej niewielkiej ilości kwasu dodanego do zaczynu powodują, że zaczyn fermentuje szybciej, jak również ciasto właściwe wyrasta o prawie połowę czasu krócej.
Czy warto mówić o zyskaniu tak krótkiego czasu w porównaniu do kilkunastogodzinnego czekania na gotowy chleb? Tak, zdecydowanie tak! Bo jeśli pominiemy 12-14 godzinną fermentację, która trwa w nocy bez naszego udziału, to skrócenie czasu fermentacji o ponad godzinę począwszy od przygotowania ciasta właściwego do upieczenia bochenka wydaje się dość cenne. Wówczas niemal jesteśmy pewni, że chleb wyrośnie nam w tym czasie, jaki zaplanowaliśmy.
Szybsze wyrastanie ciasta właściwego to jedno, drugie to smak chleba, dla mnie najważniejszy! Jeśli jeszcze ktoś z Was nie dodawał jabłka do zaczynu to bardzo polecam.
Wracając do przepisu. Zielony owies można pominąć lub w zastępstwie dodać ulubione zioła lub inne zielsko nie zmieniając ilości pozostałych składników. Zielony koper sprawdza się znakomicie!
Bliżej wiosny można zasiać owies w doniczkach. Ziarna zaczynają kiełkować już w temp,2-3st. Pyszny jest sok z zielonego owsa. Jeśli ktoś z Was ma swoją działkę proponuję sianie owsa aby mieć własny sok z tego cennego zboża. Owies nie jest wymagający. Wystarczy odpowiednia ilość wody. Wysiew od połowy marca do kwietnia. Ścinamy trawę owsianą jak osiągnie 10-15cm.
Ja robię sok używając zwykłej maszynki do mielenia mięsa. Potem wyciskam przez gazę i piję. Pycha!
Chleb pszenno-żytni z tartym jabłkiem i zielonym owsem
Składniki na zaczyn
- 85g zakwasu z mąki żytniej razowej,
- 290g mąki żytniej typ 720,
- 200g startego jabłka na tarce do jarzyn, szara reneta,
- 320g wody.
Ciasto właściwe:
- 895g zaczynu,
- 380g mąki żytniej typ 720,
- 240g mąki pszennej typ 750,
- 310g wody z solą.
- 2 garście posiekanego zielonego owsa. /opcjonalne /
Składniki zaczynu dokładnie mieszamy do połączenia. Wyrabiamy 3-4 minuty drewnianą łyżką lub mechanicznie. Na koniec wrzucamy pocięty owies lub ulubione zioła. Mieszamy jeszcze chwilę do dobrego połączenia.
Pozostawiamy ciasto, aby odpoczęło na 20-30 minut.
Smarujemy tłuszczem i ewentualnie wysypujemy mąką razową, 2 foremki o wymiarach 25x12 i 23x12.Wykładamy ciasto do foremek, łyżką maczaną w ciepłej wodzie, wyrównujemy spryskujemy wodą, posypujemy pociętym owsem i oprószamy mąką po to aby chronić trawę owsa przed wysoką temperaturą. Posypanie ciasto trawą owsa to bardziej zabieg dekoracyjny.
Ciasto przykrywamy i czekamy aż urośnie.Ciasto u mnie rosło tylko 1godzinę i 25 minut.
Początkowa temperatura pieczenia 230-240st. przez 15 minut w naparowanym piekarniku.
Następnie dopiekanie w temp. 210-200st przez 35-40 minut.
Chlebek wygląda rewelacyjnie . Zabieram się za przegląd innych przepisów. Pozdrawiam cieplutko.
OdpowiedzUsuńCzy można zamiast owsa dodać suszonego zielonego jęczmienia? Czy bardzo wpłynie to na smak chleba? Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńSuszony zielony jęczmień dostępny na rynku jest to suszona trawa z jęczmienia zielonego albo suszony proszek z soku jęczmienia. Kiedyś próbowałam pić ten pierwszy i... nie dałam rady:) Jak dla mnie jest za gorzki i może popsuć smak chleba. Suszony proszek jest drogi i szkoda go dodawać do ciasta, tego nie piłam.
UsuńProponuję świeży koperek albo natkę pietruszki. Pozdrawiam również.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńA co kryje się pod hasłem woda z solą. Ile soli trzeba dodać? Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńOgólna zasada dodatku soli do chleba: 2% soli w stosunku do mąki użytej do danego wypieku. W tym przypadku jakieś 18-19g
UsuńPozdrawiam również:)
Bardzo dziękuję! Co prawda bez jęczmienia, ale wyszło przepysznie!
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń