czwartek, 16 maja 2019

Najprostszy chleb żytni




W warunkach domowych zakwas / kwas/ czyli tzw. starter, przechowujemy w lodówce. Aby użyć go do pieczenia chleba,
bierzemy 2-3 łyżki i robimy z niego zaczyn na 12-16 godzin w zależności od przepisu i ilości składników. Zakwas lodówkowy musimy dokarmiać po to aby uzupełnić jego ilość lub jeśli nie pieczemy często to odmłodzić i pozwolić mu „nabrać sił” do dalszego przechowywania aby użyć w odpowiednim dla nas momencie do pieczenia chleba.


Chleb 100 % żytni z mąki białej. Bardzo prosty. Chleb pachnący wilgotny ale nie mokry. Nie zostawia śladu na nożu. Chleb o niewielkich kromkach. Najlepiej podzielić ciasto na 2 foremki.
Tego przepisu nie było na starym blogu, dlatego, że zapomniałam napisać  w brudnopisie o rozmiarach foremek jakie użyłam do pieczenia.
Myślę, że dacie radę i po zrobieniu ciasta właściwego, użyjecie właściwych foremek do jego upieczenia. 


Najprostszy chleb żytni

Zaczyn do fermentacji na 7-8 godzin x) 

80g zakwasu żytniego, x)
200g mąki żytniej typ 720,
230g wody.


Ciasto właściwe

510g zaczynu, całość,
500g mąki żytniej typ 720,
420g wody,
16g soli.

Do zaczyny dodajemy składniki ciasta właściwego. Mieszamy drewnianą łyżką do dobrego połączenia składników. Wcześniej rozpuszczamy sól w  wodzie.
Na czas przygotowania foremek, pozostawiamy ciasto aby chwilę odpoczęło. 
Ciasto powinno sięgać do połowy foremki, smarujemy tłuszczem i wysypujemy mąka lub dowolnymi otrębami. Wykładamy ciasto, wyrównujemy, przykrywamy i czekamy aż wyrośnie.
U mnie czas wyrastania to około 2.50 godziny. 
Chleb kroimy następnego dnia!
Pieczemy przez 15 minut w temp. 220st, zmniejszamy do 200-190 i dopiekamy 35-40 minut, jeśli w jednej foremce to przedłużamy czas pieczenia o jakieś 15 minut.
Dobrze jest przed pieczeniem lekko spryskać powierzchnię ciasta lub na dno piekarnika wrzucić 2 kostki lodu. To drugie zdecydowanie polecam.

x) Czas zaczynu i upieczenia chleba zamyka się w ciągu jednego dnia. Warunkiem jest aktywny, odmłodzony zakwas i jego podwojona ilość, czyli wzięty do zaczynu tuż po skończonej fermentacji, bez przebywania w lodówce.
Jeśli mamy zakwas / starter / w lodówce dokarmiany w tygodniu, użyjmy połowę czyli 40g i przedłużmy jego czas fermentacji do 12-14 godzin. Najlepiej w takim przypadku zrobić zaczyn wieczorem na dzień przed pieczeniem chleba.

13 komentarzy:

  1. Witaj
    Własnie jestem w trakcie produkcji mojego pierwszego zakwasu.Dziś ma dokladnie 3 dni..myślę że jeszcze trzy i mogę zabrać się do pieczenia.
    Proszę mi napisać czy istnieje jakaś proporcja tzn ile zakwasu na kg mąki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że odpowiedziałam na Twój komentarz na priv. Nie dostaję informacji o komentarzach na blogu na maila, dlatego muszę częściej zaglądać na bloga:)

      Usuń
  2. Dziękuję za przepis . Trochę różni się od mojego . Na pewno wypróbuję. Pozdrawiam serdecznie , obserwuję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo apetycznie wygląda ten chleb.

    OdpowiedzUsuń
  4. https://adampiekarz.blogspot.com/
    I wszystko o chlebie zakwasie
    Przepisy pierwsze klasa i każdy chleb pyszny pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Najprostszy chleb żytni - chleb wyszedł wyśmienity! Będę próbować innych przepisów, dziękuje!

    OdpowiedzUsuń
  6. Dana,nie wiem czy komentarze dochodza do Ciebie -wczoraj napisalam na stronie chleba « chleb na suszonym zakwasie i platow owsianych »bardzo czekam na porady .Dlugi czas nie moglam robic wypiekow i nareszcie wyhodowalam zakwas zytni,ktory jest
    juz dosc silny by przystapic do wypiekow-wiele sie zmienilo na Twoim blogu i nie odnajduje Twoich porad,ktore dawalas mi swojego czasu-teraz bede je zapisywac .Przepis na « najprostrzy chleb zytni » mnie zaintzeresowal bo jest na zaczynie.We Francji jest tylko maka zytnia T 130 i wnuki narzekaja,ze chleb kwasny-czy mozna zastapic w tym przepisie zytnia na make chlebowa?
    i tez dodac do zaczynu zamiast zytniej?oczywiscie zakwas karmie tylko zytnia .Czy mozna go piec w garze rzymskim?
    Nielatwo mi ruszyc do wypiekow po dlugiej przerwie-pustka w glowie.Tak jak Napislam ci wczoraj mam bardzo silnego robota i nareszcie moge wyrabiac wszystkie ciasta.Mam nadzieje,ze wszystko w porzadku w tym dla nas wszystkich ciezkim okresie.
    Pozdrawiam serdecznie Anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anna, udało mi się dostać do własnego komputera:)
      Po pierwsze nie ma już mojego starego bloga! na tym jest mało przepisów / poczytaj informację na blogu to zrozumiesz /

      Co do kwaśnego chleba to nie jest wina mąki to wina zakwasu! Musisz robić zaczyn dzień przed pieczeniem chleba i na nim dopiero robić ciasto właściwe


      Co to znaczy żytnia mąka chlebowa? Nie rozumiem bo ta co piszesz T130 to też chlebowa tylko o wyższym typie w Polsce oznaczono by ją typ 1300


      W tym przepisie jest mąka żytnia typ 720 czyli chlebowa. Domyślam się , że chodzi Ci o mąkę pszenną chlebową. Możesz zastąpić żytnią pszenną ale cały przepis musisz przewrócić do góry nogami.

      Proponuje inaczej: Do zaczynu dodaj mąkę żytnią T130 a do ciasta właściwego pszenną chlebową
      wyrabiaj dłużej i oczywiście ilość wody sama musisz regulować. Ciasto nie powinno być za ścisłe.
      Chleb możesz upiec w garnku rzymskich. Po wyrobieniu ciasta właściwego włóż ciasto do wyrośnięcia do garnka. Po wyrośnięciu włóż garnek z ciastem do zimnego piekarnika, włącz piekarnik i ustaw temp.na 230st. Czas pieczenia licz od chwili nagrzania piekarnika.

      Usuń
  7. Witam - czy chleb był nakuwany? Bo wygląda na taki.
    Robić to tuż przed pieczeniem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyłożyłam ciasto do foremki i po wyrównaniu, potraktowałam go widelcem moczonym w wodzie. Pozostawiłam do wyrośnięcia.Czasami robię znaki na cieście łyżką ale tylko po to aby ciasto bardziej wyrównać. Po wyrośnięciu ciasta nic już nie robię.

      Usuń
    2. Witam ponownie.
      Aha - czyli nakłuwanie polepsza to efekt końcowy, tak?
      A mam jeszcze 3 pytania:
      1) W tym przepisie jest używana mąka 720: a jak z chlebem z mąki typ 2000? Są duże różnice?
      Jest gdzieś przepis i opis pieczenia go z takiej mąki? No i czy można mąki 720 i 2000 mieszać?
      2) Jak z proporcjami zakwasu i zaczynu do łącznej ilości mąki i wody?
      3) Czy jest możliwe upieczenie chleba ze słabym/uszkodzonym piekarnikiem? Jeżeli np. ciężkie jest dobicie i utrzymanie rekomendowanych/wyższych temperatur? Czy dłuższe pieczenie wystarczy?

      Wyszło finalnie trochę więcej niż 3 pytania :/

      Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Czy polepsza efekt końcowy? Może tylko wizualnie. Nie trzeba tego robić a szczególnie po wyrośnięciu ciasta. Co innego przy chlebach pszennych, kiedy to nacina się ciasto aby nie popękało i w ostateczności nadało ładny wzór.

      Ad1. Mąka żytnia t720 to mąka jasna pozbawiona dużej części okrywy ziarna, mąka t2000 to zmielone całe ziarno, czyli mąka razowa. Można mieszać obie mąki jak najbardziej. "Nowe typy mąk" u góry strony, tam znajdziesz na temat mieszania mąk żytnich. Możesz użyć mąki żytniej typ 2000 do tego przepisu zamiast typ 720.

      Ad2 Od 20-50% zakwasu, zaczynu w stosunku do ilości mąki użytej do danego wypieku. Jeśli chodzi o wodę to trudno tak napisać dokładnie, ponieważ w zależności od typu mąki do wypieku.

      Ad3 Początkowa temp. pieczenia / 15-20 mninut / powinna być w miarę wysoka. No chociaż te 210st. Nie wiem jak max możesz go nagrzać. Spróbuj upiec w jak najmniejszej foremce. Czyli np. z tego przepisu i z połowy porcji, może się uda.

      Usuń

i poczekaj na jego moderację

Print