czwartek, 16 maja 2019

Najprostszy chleb żytni
W warunkach domowych zakwas / kwas/ czyli tzw. starter, przechowujemy w lodówce. Aby użyć go do pieczenia chleba,
bierzemy 2-3 łyżki i robimy z niego zaczyn na 12-16 godzin w zależności od przepisu i ilości składników. Zakwas lodówkowy musimy dokarmiać po to aby uzupełnić jego ilość lub jeśli nie pieczemy często to odmłodzić i pozwolić mu „nabrać sił” do dalszego przechowywania aby użyć w odpowiednim dla nas momencie do pieczenia chleba.


Chleb 100 % żytni z mąki białej. Bardzo prosty. Chleb pachnący wilgotny ale nie mokry. Nie zostawia śladu na nożu. Chleb o niewielkich kromkach. Najlepiej podzielić ciasto na 2 foremki.
Tego przepisu nie było na starym blogu, dlatego, że zapomniałam napisać  w brudnopisie o rozmiarach foremek jakie użyłam do pieczenia.
Myślę, że dacie radę i po zrobieniu ciasta właściwego, użyjecie właściwych foremek do jego upieczenia. 


Najprostszy chleb żytni

Zaczyn do fermentacji na 7-8 godzin x) 

80g zakwasu żytniego, x)
200g mąki żytniej typ 720,
230g wody.


Ciasto właściwe

510g zaczynu, całość,
500g mąki żytniej typ 720,
420g wody,
16g soli.

Do zaczyny dodajemy składniki ciasta właściwego. Mieszamy drewnianą łyżką do dobrego połączenia składników. Wcześniej rozpuszczamy sól w  wodzie.
Na czas przygotowania foremek, pozostawiamy ciasto aby chwilę odpoczęło. 
Ciasto powinno sięgać do połowy foremki, smarujemy tłuszczem i wysypujemy mąka lub dowolnymi otrębami. Wykładamy ciasto, wyrównujemy, przykrywamy i czekamy aż wyrośnie.
U mnie czas wyrastania to około 2.50 godziny. 
Chleb kroimy następnego dnia!
Pieczemy przez 15 minut w temp. 220st, zmniejszamy do 200-190 i dopiekamy 35-40 minut, jeśli w jednej foremce to przedłużamy czas pieczenia o jakieś 15 minut.
Dobrze jest przed pieczeniem lekko spryskać powierzchnię ciasta lub na dno piekarnika wrzucić 2 kostki lodu. To drugie zdecydowanie polecam.

x) Czas zaczynu i upieczenia chleba zamyka się w ciągu jednego dnia. Warunkiem jest aktywny, odmłodzony zakwas i jego podwojona ilość, czyli wzięty do zaczynu tuż po skończonej fermentacji, bez przebywania w lodówce.
Jeśli mamy zakwas / starter / w lodówce dokarmiany w tygodniu, użyjmy połowę czyli 40g i przedłużmy jego czas fermentacji do 12-14 godzin. Najlepiej w takim przypadku zrobić zaczyn wieczorem na dzień przed pieczeniem chleba.

6 komentarzy:

 1. Witaj
  Własnie jestem w trakcie produkcji mojego pierwszego zakwasu.Dziś ma dokladnie 3 dni..myślę że jeszcze trzy i mogę zabrać się do pieczenia.
  Proszę mi napisać czy istnieje jakaś proporcja tzn ile zakwasu na kg mąki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że odpowiedziałam na Twój komentarz na priv. Nie dostaję informacji o komentarzach na blogu na maila, dlatego muszę częściej zaglądać na bloga:)

   Usuń
 2. Dziękuję za przepis . Trochę różni się od mojego . Na pewno wypróbuję. Pozdrawiam serdecznie , obserwuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo apetycznie wygląda ten chleb.

  OdpowiedzUsuń
 4. https://adampiekarz.blogspot.com/
  I wszystko o chlebie zakwasie
  Przepisy pierwsze klasa i każdy chleb pyszny pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

i poczekaj na jego moderację

Print