Teraz budziłam 7 miesięczny zakwas. Czas i sposób jego budzenia niemal identyczny z poprzednim. W tym momencie muszę ponownie zaznaczyć, że suszyłam zakwas aktywny z mąki żytniej razowej.
Zdjęcie brudnopisuPszenny pełnoziarnisty z samopszy z dodatkiem mąki z zielonego groszku
Do tego chleba można użyć zakwasu świeżego robiąc na nim ciasto zakwaszone.
Czyli zaczyn na 12-14 godzin, dzień przed pieczeniem chleba.
- 1 łyżka zakwasu, może być żytni,
- 200g mąki pełnoziarnistej z samopszy, moja była bardzo drobno mielona,
- 200g ciepłej wody.
Łączymy składniki misce, przykrywamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu. Można pozostawić przy kaloryferze.
Ciasto właściwe
- Cały zaczyn,
- 400g mąki z samopszy pełnoziarnistej,
- 100g mąki z zielonego groszku,
- 350g wody pół na pół z mlekiem,
- 15g soli.
Składniki wyrabiamy do ich dobrego połączenia. Ciasto odstawiamy przykryte na jakieś 3 kwadranse. Teraz ciasto możemy wyłożyć do foremki i w niej upiec po wyrośnięciu lub tak jak ja zrobiłam. Rozklepałam ciasto, zwinęłam go tak jak zwija się roladę i zasklepiłam boki.
Włożyłam do koszyczka do ostatecznego wyrośnięcia. Ciasto rosło u mnie jak zwykle 2,5 godziny. Piekłam na nagrzanej blasze z piekarnika w temp.220st. Przez 15 minut z parą. Następnie dopiekałam jeszcze 30 minut po obniżeniu temperatury do 190st.
Samopsza należy do pradawnych gatunków pszenicy. Znana jest od tysięcy lat. Nie potrzebuje gleby nawożonej, podobnie jak płaskurka czy orkisz. Może rosnąć na glebach ubogich. Nie jest w żaden sposób modyfikowana czy ulepszana podobnie jak płaskurka, kamut, proso, jęczmień czy sorgo.
Na świecie np. na Krymie czy w Iranie samopsza występuje w naturze W naszym kraju jej uprawa nie jest zbyt duża bo zaledwie 1000 hektarów.
Jest bogata w białko i kwasy egzogenne, których nie ma w żadnych innych zbożach. Cenne składniki to witamina A, witaminy z grupy B jak również minerały takie jak potas, magnez, cynk, mangan, fosfor czy żelazo. To tak w skrócie.
Ja dodając mąkę z groszku zielonego wzbogaciłam chleb o dodatkowe białko, żelazo, fosfor i potas.
Taki chleb to korzyść dla naszego zdrowia. Z masłem smakuje znakomicie. Są jednak osoby, które nie mogą jeść chlebów razowych czy pszennych pełnoziarnistych z powodów zdrowotnych lub takich po prostu nie lubią. Wówczas polecam zamienić mąkę samopszę pełnoziarnistą na jasną typ 630.
Mąka o mniejszym typie wchłania mniej wody, dlatego kontrolujemy jej ilość w cieście właściwym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
i poczekaj na jego moderację