Wykorzystałam do pasztetu zamrożone wcześniej części z 2 gęsi owsianych. Najpierw dzień wcześniej ugotowałam na nich rosół. Odstawiłam go do lodówki aby następnego dnia zdjąć z niego tłuszcz do pasztetu.
Tym sposobem ugotowałam rosół i upiekłam pasztet.Rosół z gęsi jest przepyszny, bardzo esencjonalny o głębokim smaku. Polecam spróbować chociaż raz a zakochacie się w nim na zawsze.
Do pasztetu otrzymałam 1,5kg mięsa z rosołu. Po dodaniu pozostałych składników otrzymałam 3 keksówki pasztetu o wadze 2,4kg.
Potrzebujemy na rosół
- 3 nogi z gęsi
- szyjka
- żołądki
- Serca
- skrzydła
- 4 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 seler
- 1 por
- 3 przypalone cebule
- Ziele angielskie 10 sztuk
- Liście laurowe 4-5 sztuk
- Kilkanaście sztuk pieprzu
- 1 świeża papryczka chili
- sól
- Wątróbka sparzona przez 5 minut w odlanym wrzącym rosole.
1. Nogi, szyjka, żołądki, serca, skrzydła zalałam zimną wodą w garnku tak kilka cm ponad mięso. Wstawiłam na mały gaz. W początkowej fazie gotowania zbierałam szumowiny.
2. Gotowałam na małym ogniu bez przykrycia godzinę. Następnie dodałam warzywa, przyprawy i sól. Gotowałam do chwili aż mięso było miękkie.
3. Mięso wyjęłam z rosołu i całość przecedziłam aby uzyskać klarowny rosół bez żadnych dodatków. Odlałam około 1 litra rosołu zagotowałam w oddzielnym garnku i sparzyłam wątróbkę przez 5 minut, którą wyjęłam z rosołu dodałam do mięsa a w pozostałym rosole namoczyłam bułki
4. Następnego dnia zdjęłam z rosołu tłuszcz / rosół nocował w lodówce / i dodałam do wcześniej oddzielonego od kości mięsa. Warzyw nie dodawałam do pasztetu.
5. Masę mięsną zmielona 3krotnie łącznie z bułką dokładnie wyrobiłam dodając na koniec ubitą pianę z białek. Wyłożyłam do foremek i rozłożyłam na wierzch masy wcześniej zmielone podgardle,. Można też pokroić podgardle albo słoninę w paski i ułożyć na wierzch masy mięsnej
Pasztet
Do masy mięsnej zmielonej trzykrotnie łącznie z bułką dodałam
- Tłuszcz zebrany z rosołu
- 4 żółtka jaj
- Około 1 łyżeczki gałki muszkatołowej
- Garść majeranku
- Pieprz czarny świeżo mielony
- sól
- Pod koniec wyrabiania piana z ubitych białek
- Kawałek podgardla około 300g
- 3 foremki papierowe o rozmiarach 23x10x7
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
i poczekaj na jego moderację