niedziela, 14 kwietnia 2024

Galaretka z mniszka lekarskiego

Płatki kwiatów mniszka najlepiej pozyskać bezpośrednio na łące. Kiedy zbieramy całe kwiaty i przynosimy do domu, musimy odczekać aż mali lokatorzy je opuszczą. Trwa to jakiś czas i dość często bywa tak, że kwiaty się zwijają i trudniej jest uzyskać same płatki.


Proponuję od razu robić to w plenerze, na łące. Każdy kwiat oglądamy i wydmuchujemy robaczki. Staramy się obrywać same płatki bez zielonego. Chociaż cała roślina jest jadalna, to zielone części są gorzkawe i w tym przepisie nie polecam.


Kiedy przyniosłam kwiaty do domu, rozłożyłam je jeszcze na balkonie tak na wszelki wypadek, ale robaczków nie było. Sok jabłkowy można zrobić samemu lub kupić pasteryzowany dobrej firmy, bez dodatku cukru, tłoczony z całych owoców a nie z koncentratu.
Galaretka kojarzy nam się z dużą przezroczystością. Jeśli użyjemy wody zamiast soku to tak się stanie. Sok jabłkowy spowodował, że galaretka stała się mętna. Mimo to jest niesamowicie pyszna. Zaplanowałam zrobić drugą porcję.
Bardzo polecam, jest w niej mało cukru bo już sam sok był słodki. Gdybym dodała pół szklanki cukru też byłoby OK. Galaretkę można jeść dowolnie, ale z białym serem smakuje wyśmienicie!

Galaretka z mniszka lekarskiego

Potrzebujemy

  • 250g kwiatów mniszka lekarskiego, same płatki,
  • 1,5 litra soku najlepiej z kwaśnych jabłek,
  • Sok z 2 cytryn,
  • 200g cukru,
  • 50-60g pektyny jabłkowej amidowanej.


1. Do garnka wlewamy sok jabłkowy i dodajemy płatki mniszka lekarskiego. Zawartość doprowadzamy do zagotowania. Dodajemy sok z cytryny. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu dosłownie 2-3 minuty.

2. Zestawiamy garnek z ognia i pozostawiamy przykryty w możliwie najchłodniejszym miejscu na 24 godziny.

3. Po tym czasie przecedzamy zawartość przez tetrę. Wyciskamy aż kwiaty mniszka staną się zupełnie suche. Suche kwiaty zalewamy w oddzielnym naczyniu 1 szklanką wody mieszamy dokładnie i ponownie przeciskamy przez tetrę do powstałego soku.

4. Szklankę cukru dokładnie mieszamy z pektyną. Sok powstały z kwiatów doprowadzamy do wrzenia i dodajemy wymieszaną pektynę z cukrem. Dokładnie mieszamy i gotujemy przez 3-5 minut, zgodnie z informacją na torebce pektyny.

5. Galaretkę przelewamy do wcześniej przygotowanych słoiczków. Ilość galaretki to około 1,8 litra, więc wielkość słoiczków zależy od Was. Jednak najlepiej przelewać do małych słoiczków. Słoiczki zamykają się bez dodatkowej pasteryzacji.


A tu się robi ocet z mniszka lekarskiego:)


2 komentarze:

  1. Co to jest ta pektyna? i czy można ją czymś zastąpić?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pektyna jest to substancja żelująca pochodzenia roślinnego.
      Np są owoce, które zawierają dużo pektyny i do robienia dżemu
      czy galaretek nie musimy używać dodatkowej pektyny.
      Pektyna, którą użyłam jest naturalną pektyną jabłkową.
      Można ją zastąpić żelfixem ale w jego składzie jest substancja konserwująca.

      Usuń

i poczekaj na jego moderację

Print