Chleb żytni na zakwasie nie należy do tych pulchnych, ale jest o wiele zdrowszy i zawiera więcej składników prozdrowotnych, chociażby z powodu zawartego w nim kwasu mlekowego.
Stopniowa fermentacja mąki nie pozwala eliminować kwasu foliowego, który jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury.
Dlatego stopniowe prowadzenie / zakwaszanie mąki / nie pozwala na jego utratę. W gotowym pieczywie na zakwasie kwasu foliowego jest o 20% więcej w porównaniu ze zwykłym pieczywem. Poza tym , oprócz wielu składników mineralnych podczas fermentacji wytwarzają się witaminy z grupy B.
Najważniejsze jest jednak to, że w trakcie zakwaszania mąki następuje likwidacja różnego rodzaju składników szkodliwych znajdujących się w mące np. różnego rodzaju toksyn.
Pieczmy więc chleby na zakwasie, a jeśli z mąki żytniej to zakwaszajmy mąkę etapami. Możemy zakwaszać od 20% do 50% mąki użytej do danego wypieku.
To tak dla orientacji dla tych, którzy dopiero zaczną przygodę z pieczeniem chleba, bo ci zaawansowani w pieczeniu na pewno mają wiedzę na te tematy.
Po raz pierwszy użyłam mąki z pestek awokado. Nie wyrzucajcie pestek z awokado. Są bardzo przyjemne w obróbce a mąka jest fantastyczna i można ją użyć chociażby tylko do pieczenia chleba.
Pestka awokado zawiera o wiele więcej składników niż sam miąższ. Odsyłam do badań naukowych, które można znaleźć w sieci.
Czy zauważyłam różnicę w smaku po dodaniu mąki? Trudno powiedzieć bo dodałam niewiele jakieś 3% w stosunku do mąki. Ciasto odrobinę zmieniło kolor, ale nawet ta nieduża ilość na pewno wzbogaciła chleb o dodatkowe składniki prozdrowotne.
Chleb na zakwasie żytni 100% z mąką z pestek awokado
Etap I
- 50g suszonego zakwasu lub zakwasu aktywnego,
- 150g wody lub 100g wody do zakwasu aktywnego,
- 100g mąki żytniej typ 720
Składniki mieszamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu na 12-14 godzin. U mnie przy zakwasie suszonym i ciepłym piekarniku z włączona żarówką rósł około 11godz.
Etap II
- ciasto z etapu I,
- 100g mąki żytniej typ 720,
- 100g wody.
Wymieszane składniki i pozostawione w piekarniku z włączoną żarówką przefermentowały w w ciągu 4 godzin.
Etap III
- Ciasto z etapu II,
- 100g mąki żytniej typ 720,
- 100g wody.
Podobnie jak w etapie II, wymieszane ciasto urosło bardzo szybko w ciągu 2 godzin.
Etap IV Ciasto właściwe
- Ciasto z etapu III minus 50g do ususzenia lub do lodówki,
- 600g mąki żytnie typ 720,
- 450g wody - 50g jeśli był używany zakwas płynny aktywny,
- 30g mąki z pestek awokado, x),
- 20g soli.
Ciasto mieszamy łyżką lub mechanicznie tylko do dobrego połączenia. Dobrze jest wymieszać mąkę żytnią, z mąką z awokado i przesiać przez sito.2 foremki o rozmiarach 23x11 wysmarować tłuszczem i wysypać mąką. Wyłożyć do nich ciasto i pozostawić w cieple / piekarnik, żarówka / do ostatecznego wyrośnięcia. U mnie wyrosło w ciągu 2 godzin.
Pieczenie, 230st przez 15-20 minut. Następnie w 210st.przez około 40-45 minut.
x) Świeżą pestkę awokado obieramy, ścieramy na tarce do sera, rozkładamy na papier i suszymy w temp. pokojowej. Następnie potrzebną ilość mielimy na mąkę i dodajemy w tym przypadku do ciasta. Pestkę z awokado można używać do rożnego rodzaju sosów, koktajli, kanapek jak również w kosmetyce do maseczek, szamponów, wcierek w skórę głowy w połączeniu z olejem kokosowym.
Chleb wygląda wspaniale, ale patrząc na przepis trochę z nim "zachodu" jest...
OdpowiedzUsuńAle cóż sie nie robi dla zdrowia :)