Piekłam je 2 razy w grudniu. Najpierw z nadzieniem makowym. Mak przygotowałam jak do makowej strucli. Można pominąć bakalie, ale ja dodałam tylko bardzo drobno je pokroiłam. Ciastka zostały zjedzone w tempie allegro:)
Do tych z dżemem użyłam 2 rodzaje domowych dżemów: truskawkowy i mirabelkowy. Wymieszałam oba i zredukowałam do odpowiedniej konsystencji Wystarczy podgrzewać je w szerokim garnku na małym ogniu.
Ciastka po upieczeniu są chrupiące, włożone do pudełka delikatnie miękną nie tracąc swojej chrupkości. Polecam te ciastka bo nawet upieczone bez żadnego nadzienia są rewelacyjne a pracy z nimi niewiele.
Tak jak napisałam w przepisie ciasta nie chłodzimy. Jeśli jednak to zrobimy musimy ponownie doprowadzić je do temperatury pokojowej i ponownie krótko zagnieść. Moje ciasto przeleżało noc w lodówce więc zwracam na to uwagę. Ciasto nie nadaje się za bardzo do wałkowania za sprawą dość dużej ilości mąki migdałowej, dlatego jest tak chrupiące po upieczeniu. Ciastka robimy ręcznie.
Z którym nadzieniem lepsze w/g mnie? Oczywiście z dżemem i te w kształcie łódeczek bo więcej wchodzi nadzienia. Najlepszy jest dżem słodko-kwaśny.Migdałowe ciasteczka w dwóch odsłonach
Potrzebujemy
- 450g mąki orkiszowej jasnej,
- 150g mąki migdałowej,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 łyżeczka soli,
- 300g miękkiego masła,
- 3 żółtka,
- 180g cukru pudru.
- mak,
- dowolny dżem
1. Mąkę orkiszową mieszamy z proszkiem do pieczenia przesiewamy przez sito.
2. Masło miksujemy do białości z cukrem i solą. Dodajemy stopniowo po żółtku miksując za każdym razem.
3. Do masła dodajemy stopniowo mąkę migdałową i dokładnie mieszamy łyżką do połączenia.
4. Na koniec stopniowo dodajemy mąkę orkiszową z proszkiem do pieczenia. Mieszamy łyżką a następnie ręką aby całość dobrze połączyć.
5. Ciasto jest gładkie i przyjemne w dotyku. Nie musimy wkładać go do lodówki bo jeśli ciasto za bardzo stwardnieje ciastka w trakcie formowania będą pękać.
6. Formujemy okrągłe kulki rękoma lub podłużne / 20-25g. / robimy w nich wgłębienie do którego. wkładamy przygotowany mak lub dżem. Nie spłaszczamy zbyt mocno ciastek. W trakcie pieczenia ciasto rośnie i rozchodzi się na boki.
7. Pieczemy w temperaturze 180st. 20-25 minut do zrumienienia.
Ciastka z nadzieniem makowym
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
i poczekaj na jego moderację