czwartek, 28 kwietnia 2022

Tureckie bajgle Simit

W marcowej Piekarni  w 2016r u Amber  pachniało tureckimi bajglami o tajemniczej nazwie Simit. Znajdziecie również na jej stronie ciekawą historię tego wypieku.

Powracam do tego przepisu bo jego wykonanie jest bardzo proste a ich smak pamiętam do dziś, dlatego uznałam, że przepis musi się znaleźć w mojej książce kucharskiej czyli w Leśnym Zakątku. Myślę, że Wam też się przyda a osoby, które piekły simit, ponownie skuszą się aby je upiec.

Kilka uwag aby Wam się dobrze pracowało z ciastem do tych przepysznych bajgli.
Przed wałkowaniem ciasta należy przygotować wilgotną ściereczkę albo mały talerzyk z odrobiną wody. Wałkujemy ciasto do długości 70 cm., do chwili kiedy napotkamy opór.
Odkładamy niedokończony wałek, aby ciasto chwilę odpoczęło. Bierzemy następną kulę do formowania, chwilę wałkujemy i znów odkładamy. Wracamy ponownie do odłożonego pierwszego kawałka ciasta, które odpoczęło i daje się formować już o wiele lepiej. Do jednego kawałka ciasta podchodziłam nawet trzy razy. 

Cały czas musimy pamiętać aby wewnętrzna cześć dłoni była wilgotna / nie mokra / do tego właśnie jest nam potrzebna wilgotna ściereczka lub woda. Przy okazji ciasto w trakcie wałkowania nie wysycha.

Tę mądrość przy tego typu ciastach opornych na wałkowanie wyczytałam w książce J. Hamelmana, który dokładnie opisuje różnego rodzaju artystyczne wypieki.

Wałkowanie idzie bardzo szybko, bo tych wałków mamy aż 10 sztuk i nie ma żadnej przerwy na czekanie aż ciasto odpocznie. Zapewniam, że przy takim odpoczynku jaki dajemy ciastu, samo wałkowanie jest przyjemnością.

Bajgle polecam bo są niesamowicie pyszne!!! 

Oto oryginalny przepis na te pyszności.

Bajgle simit

  • 7g drożdży instant,
  • 220g letniej wody,
  • 100 ml mleka,
  • 2 łyżki oliwy,
  • 2 łyżki cukru,
  • 650g mąki, użyłam orkiszowej jasnej,
  • 1 jajko,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 1,5 szklanki sezamu,
  • 1/3 szklanki pekmezu lub melasy.


Ze wszystkich składników (oprócz sezamu i melasy) zagnieć gładkie i elastyczne ciasto. Przełóż je do naoliwionej miski i pozostaw do wyrośnięcia na godzinę lub do czasu podwojenia objętości.

Kiedy ciasto urośnie odgazuj je i podziel na 10 kawałków. Każdy z nich uformuj w kulkę i pozostaw na kwadrans.
Następnie każdą z kulek rozwałkuj rękami na wałeczek o długości mniej więcej 70cm. Złóż go w pół i skręć delikatnie dookoła własnej osi aż otrzymasz świderek.
Złącz jego końce i ułóż na umączonym blacie. Tak przygotowane bajgle pozostaw do wyrośnięcia na 30 minut.
W międzyczasie lekko podpraż na patelni sezam, w oddzielnej misce rozrób melasę z pół szklanki wody. Podrośnięte bajgle zanurz w przygotowanym roztworze z obu stron, lekko odsącz je nad miską, a następnie obtocz w sezamie. Ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez ok. 25 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Bajgle najlepiej smakują w dniu wypieku, ale z powodzeniem możesz z nich korzystać przez następne dwa dni. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

i poczekaj na jego moderację

Print