Piekłam je 2 razy w grudniu. Najpierw z nadzieniem makowym. Mak przygotowałam jak do makowej strucli. Można pominąć bakalie, ale ja dodałam tylko bardzo drobno je pokroiłam. Ciastka zostały zjedzone w tempie allegro:)
Porady- pieczenie chleba
piątek, 27 grudnia 2024
czwartek, 12 grudnia 2024
Ryby smażone w pysznej zalewie z dodatkiem gałązek świerka
Można już je przygotować. Tak przygotowane ryby im dłużej postoją tym będą lepsze. Gałązki świerka ładnie się prezentują w słoiku i na pewno nadają specyficznego smaku. Można użyć również gałązek jodły.
niedziela, 8 grudnia 2024
Pierniczki świąteczne
To najlepsze pierniczki jakie udało mi się upiec w ostatnich latach. Ciasto nie leżakowało. Zagniotłam je wieczorem i już na drugi dzień mogłam je piec.
Miękkie zaraz po upieczeniu jak i po wystudzeniu a nawet po kilku dniach,
piątek, 29 listopada 2024
Zapiekana brukselka z pomidorami i plastrami karkówki
środa, 20 listopada 2024
wtorek, 5 listopada 2024
Pszenny chleb na zakwasie z marchewką i oliwą carotino
Bardzo stary przepis, chyba z 2010r. albo nawet dużo wcześniej. Jest wart przypomnienia. Jest jednak jeden problem nigdzie nie ma oliwy carotino
środa, 23 października 2024
Maślane ciasteczka z tymiankiem
Moje ciasteczka są z sera zrobionego w domu. Może być również ser ze sklepu. Sera nie przekręcamy przez maszynkę, to jest zbyteczne.
środa, 16 października 2024
Światowy Dzień Chleba 2024, Fougasse na zakwasie z chorizo i pszenno-żytni z kefirem
Dzisiaj Światowy Dzień Chleba a ja nie mam nowego przepisu. Aby tradycji stało się zadość proponuję przepis ze starego bloga.
wtorek, 8 października 2024
Nalewka z głogu
Teraz jest dobra pora na zbieranie głogu. Głóg jest na tyle dojrzały, że po ściśnięciu w palcach łatwo można go zmiażdżyć.
sobota, 28 września 2024
Chleb orkiszowy z nasionami szałwii hiszpańskiej
Chleb ze starego bloga na prośbę internautki.
Chleb bardzo smaczny. Nasiona po namoczeniu tworzą galaretowatą strukturę, która utrzymuje ciasto w ryzach i dodaje wnętrzu chleba elastyczności.
środa, 21 sierpnia 2024
Pomidory na zimę
poniedziałek, 22 lipca 2024
Owoce pokrzywy
środa, 3 lipca 2024
Wierzbówka Kiprzyca i herbata fermentowana Iwan Czaj
Bardzo ciekawa historia i legenda dotycząca herbaty Iwan Czaj. Chociażby z tego powodu roślina ta zasługuje na oddzielny wpis o przygotowaniu zioła Wierzbówki Kiprzyca i zrobienia z niej herbaty, potocznie zwaną herbatą fermentowaną.
czwartek, 20 czerwca 2024
Luksusowy murzynek z ananasem i morelami
Każdy zapewne zna klasyczne wykonanie murzynka. Znam je również, ale kiedy szykując do niego składniki zawsze zaczynam od wymieszania składników suchych i dosłownie zawsze do mąki dosypuję kakao;)
wtorek, 11 czerwca 2024
Eliksir z zielonych orzechów włoskich
Orzech włoski w Polsce jest gatunkiem uprawianym jak również rosnącym dziko przez opuszczone uprawy lub roznoszony przez ptaki, które zakopują owoce w różnych oddalonych od drzewa miejscach. Gatunek ten, został już nazwany inwazyjnym.
poniedziałek, 27 maja 2024
Ekstrakt z kwiatów czarnego bzu
Syrop z kwiatów robię co roku. Tegoroczny jest wyjątkowy bo zamiast wody użyłam soków aby wydobyć z kwiatów to co najlepsze.
Sok jabłkowy kupiłam bez dodatku cukru,
poniedziałek, 20 maja 2024
Migdałowe ciastka z pokrzywą
Przy okazji przepisu na ciastka z pokrzywą, podałam sposób na suszenie pokrzywy jako dodatek do różnego rodzaju potraw w kuchni, zamiast tradycyjnego parzenia na herbatkę. Polecam
środa, 8 maja 2024
Przetwory z płatków dzikiej róży
Przepyszne przetwory z płatków róży.
Róża pomarszczona, dzika róża, róża fałdzistolistna, róża japońska. Nazwy ludowe to róża polna, szypszyna, kostropest, czy róża cierniowa.
czwartek, 25 kwietnia 2024
Herbaty fermentowane, polskie smaki
„Cudze chwalicie swego nie znacie” powtórzył znane powiedzenie Jan Biegański pisząc na temat herbat fermentowanych. Chodziło mu o to, że Polacy piją sprowadzaną herbatę z za granicy nie wiedząc jakie skarby oferuje im polska przyroda.
niedziela, 14 kwietnia 2024
Galaretka z mniszka lekarskiego
Płatki kwiatów mniszka najlepiej pozyskać bezpośrednio na łące. Kiedy zbieramy całe kwiaty i przynosimy do domu, musimy odczekać aż mali lokatorzy je opuszczą. Trwa to jakiś czas i dość często bywa tak, że kwiaty się zwijają i trudniej jest uzyskać same płatki.
poniedziałek, 8 kwietnia 2024
Marynowane pączki mniszka lekarskiego
Tym, którzy nie maja takich możliwości proponuję pączki mniszka lekarskiego.
Można je zbierać od teraz do końca kwitnienia mniszka. Najlepsze są te pączki, które są blisko ziemi / środek rośliny /. Są twarde na krótkich łodyżkach albo jeszcze ich braku.
wtorek, 2 kwietnia 2024
Chleb żytni z mąką orkiszową, tartym jabłkiem i ziarnami owsa Demeter
Przepis na ten chleb pochodzi z mojego archiwum z roku 2014. Pomyślałam, że warto nim się podzielić. Może zechcecie go upiec?. Moje wspomnienia również wówczas pisane. Jak to wspomnienia nie zmieniają się z upływem lat, ale czas mojej przygody z chlebem już tak. Chleb piekę od 20 lat.
niedziela, 24 marca 2024
Kiszone cytryny
Kiszone cytryny to kuchnia północnej Afryki a także kuchnia indyjska. W naszym kraju również są popularne, bo kisimy już prawie wszystko co się da. Kiszonki to skoncentrowane źródło wielu witamin i minerałów.
czwartek, 14 marca 2024
Domowy makaron z mąki semolina, przepis podstawowy
Pomysłów na kształt makaronu może być wiele w zależności od tego do czego chcemy go użyć. Ja robiłam do rosołu, dlatego zrobiłam długi i cienki.
poniedziałek, 26 lutego 2024
Na zakwasie z tartym jabłkiem
poniedziałek, 19 lutego 2024
Chleb żytnio-orkiszowy na maślance z kurkumą
Łyżeczka kurkumy spowodowała taki piękny kolor. Prosty w wykonaniu.
wtorek, 6 lutego 2024
Radiowy przepis na faworki
Przepis usłyszałam w radiu. Słuchaczka radia Ania, dzieliła się nim na antenie.
Ja przekazuję go Wam. Przepis ze stycznia 2009r. Zdjęcie zachowało się tylko jedno.
niedziela, 28 stycznia 2024
Pełnoziarnisty z samopszy z jarmużem na jogurcie
Jarmuż warzywo zimowe, należy do warzyw kapustowatych. Znana była już w starożytności nie tylko jako roślina jadalna ale również ozdobna.
piątek, 19 stycznia 2024
Chleb z mąki durum w/g J. Hamelmana
Piekłam już chleb z semoliną, ale był to tylko dodatek tej mąki. Przeszukałam przepisy J. Hamelmana i znalazłam chleb prawie 100% z mąki durum. Zachwyty nad tym chlebem już towarzyszyły mi jak piekłam po raz pierwszy.