Porady- pieczenie chleba

poniedziałek, 22 lipca 2024

Owoce pokrzywy


Owoce pokrzywy przez niektórych, znających temat zwane superfoods i chyba nie ma w tym żadnej przesady.
Właściwości tych owoców są imponujące. Zawierają bowiem witaminy, minerały, olej tłusty bogaty w kwas linolowy, kwas linolenowy, tokoferol,  karotenoidy,  polisacharydy, śluzy.
W trakcie obróbki moje dłonie były wymazane tłuszczem, czego nie ma przy liściach pokrzywy, które przecież również są cenne. Zbieramy je już od lipca do października a nawet listopada.

Dr, Henryk Różański na swojej stronie opisuje właściwości owoców pokrzywy i ich zastosowanie. Bardzo polecam do poczytania aby mieć jak najwięcej informacji na ich temat.
Poniższe przepisy są właśnie ze strony Pana Różańskiego z moimi uwagami w trakcie przygotowywania. 
Przy zbieraniu owoców pokrzywy zwracajmy uwagę szczególnie na ich kolor. Mają być o pięknym zielonym kolorze a orzeszki tych owoców duże. Duże to pojęcie względne, ale są owoce męskie i żeńskie. Te pierwsze są bardziej okazałe.
Można sobie wybrać z przepisów to, co najbardziej jest nam potrzebne. Na początek polecam suszenie, bo z suszonych owoców można przygotować w wolnej chwili wszystko.


Macerat: 1 część rozdrobnionych owoców (świeżych lub suchych) zwilżyć spirytusem po czym zalać 3 częściami oleju lnianego lub winogronowego, pozostawić na 1 tydzień. Przefiltrować. Zażywać 2 razy dziennie po 1 łyżce. Stosować również zewnętrznie do smarowania i okładów na schorzałe miejsca.

Moje uwagi
Użyłam oleju z pestek winogron. Polecam użyć oleju rafinowanego z najdłuższą datą przydatności, jeśli chodzi o użycie maceratu do smarowania na obolałe miejsca. Olej lniany użyjmy do użytku wewnętrznego ale macerat będzie miał krótszą datę przydatności. Jeśli ususzymy owoce pokrzywy będzie można je przygotowywać w oleju lnianym co jakiś czas.
Krem do zrobienia
Pomyślałam, że można zrobić również krem na bazie oleju kokosowego. Należy przygotować macerat olejowy i alkoholowy z owoców świeżych lub suszonych. do olejowego można użyć oleju z pestek winogron tłoczonego na zimno. Macerat alkoholowy zalewamy 40% alkoholem i również pozostawiamy na tydzień. Następnie oba maceraty filtrujemy.


Należy wziąć np.

  • 5 części oleju kokosowego / należy go roztopić w ciepłej wodzie /
  • 1 część maceratu z alkoholu,
  • 2 części maceratu olejowego.

Składniki połączyć, przechowywać w lodówce.
Jak donoszą źródła taki krem jest bardzo dobry na zmarszczki, jak również można robić maseczkę na włosy lub smarować obolałe miejsca.

Zrobiłam ten krem. Moje pierwsze uwagi :
Krem bardzo szybko się wchłania, wystarczy odrobinę rozsmarować na twarzy. Po kilku minutach skóra staje się matowa i aksamitna. Polecam.
Jak już pisałam, krem najlepiej przechowywać w lodówce, ponieważ w temp. pokojowej powraca do konsystencji płynnej.

Nalewka: 1 część rozdrobnionych świeżych lub suchych owoców pokrzywy zalać 5 częściami alkoholu 50-60% lub wina wytrawnego. Macerować 7 dni. Przefiltrować. Nalewkę na winie zażywać 1 raz dziennie po kieliszku. Nalewkę na etanolu zażywać 2 razy dziennie po 5-10 ml. Stosować też do okładów i obmywania zmian skórnych. 


Moje uwagi

Kupiłam czerwone wytrawne wino i zalałam rozdrobnione owoce. Codziennie potrząsałam butelką. Przefiltrowałam przez tetrę złożoną na cztery. 

Miód: owoce pokrzywy suche lub świeże zmielić; na każdą 1 łyżkę miodu dać 1 łyżeczkę owoców pokrzywy zwilżonych alkoholem 60% lub winem, wymieszać. Zażywać 2 razy dziennie po 1 łyżce.
Orzeszki pokrzywowe rozdrobnione zużyć w ciągu 1 tygodnia, po czym ponownie przygotować nową
porcję do dalszej kuracji.

Moje uwagi
Owoce pokrzywy zmielić lub posiekać nożem. Gałązki na których znajdują się owoce powinny być porządnie zgniecione i pokrojone, żeby nie przeszkadzały nam w jedzeniu.
Miodu nie trzeba podgrzewać aby był płynny. Owoce odpowiednio przygotowane będą wilgotne i  dają się świetnie wymieszać z dowolnym miodem.
Można jeść smarując kromkę chleba. Można posypać cynamonem albo kardamonem. Zużyłam w ciągu 7 dni a teraz piję winko.

Suszenie
Po wysuszeniu owoców nie rozdrabniać, bowiem olej bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe ulega szybko jełczeniu i traci właściwości lecznicze. Przechowywać w stanie nierozdrobnionym nie dłużej niż 1,5 roku.

Na oczy przy stanach zapalnych polecam okład z naparu: 1 łyżka rozdrobnionych orzeszków pokrzywy na 1 szklankę wrzącej wody. Okłady trzymać 30-40 minut. Napar przefiltrować przez sączek, aby pozbawić go ewentualnych włosków gruczołowych. Napar przyjmowany doustnie jest mniej efektywny, ale można go pić pomocniczo w wyżej wymienionych schorzeniach 2 razy dziennie po 100 ml.

Moje uwagi

Owoce pokrzywy ususzyłam w temperaturze pokojowej. Nie należy używać żadnych wspomagaczy w suszeniu. Są tak delikatne, że szybko można je wysuszyć bez suszarki czy piekarnika. 
Po wysuszeniu należy je delikatnie przenieść do słoika nie uciskając ich.
Można je używać do różnego rodzaju potraw dodając je pod koniec gotowania. Sprawdzą się suszone jak i świeże w różnego rodzaju koktajlach, kanapkach, sałatkach czy nawet do pieczenia chleba.
Można po zalaniu wrzątkiem i przefiltrowaniu używać jako płukanki do włosów. Póki co robię sobie okłady na oczy.

Źródło:

Medycyna dawna i współczesna
Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemii

,




,


3 komentarze:

  1. Bardzo przydatny i ciekawy post, dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry. Jak zwykle: wiedza, znajomość rzeczy, fachowość. Dobrze jest zajrzeć na Pani bloga.
    Mam pytanie.
    Pisze Pani o maceracie i nalewce. A można prościej:wysuszony owoc pokrzywy rozetrzeć w dłoniach i popić czymś? Tak zawsze "zażywam" wysuszonych liści pokrzywy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Aga. Możesz tak jeść owoce pokrzywy profilaktycznie z łyżeczką miodu lub dobrej oliwy. ale jest w nich wiele cennych składników, które uaktywniają się dopiero w alkoholu lub tłuszczu. To tak jak z dziurawcem. Herbatka z niego pomaga na dolegliwości pokarmowe a wyciąg alkoholowy pomaga na depresję.

      Usuń

i poczekaj na jego moderację