Porady- pieczenie chleba

środa, 30 maja 2018

Moje Chaczapuri, czyli chlebek serowy


Najlepszy ser domowy to taki, kiedy ogrzewamy mleko zaraz po ukiszeniu. Ser jest wtedy gładki, lekko kwaskowaty. Jeśli chcemy otrzymać ser o bardziej zdecydowanym smaku kwaśne mleko trzymamy 2-3 dni zanim będziemy go podgrzewać.

wtorek, 29 maja 2018

Młoda kapusta zasmażana



 Młodą kapustę gotuję w ten właśnie sposób. Nie używam żadnej wody,

poniedziałek, 28 maja 2018

Chleb na suszonym zakwasie z płatkami owsianymi i reaktywacja suszonego zakwasu

 
Zakwas  można suszyć albo zamrozić. Suszony przed użyciem trzeba reaktywować a zamrożony doprowadzić do temperatury pokojowej i również należy postępować podobnie jak z suszonym, czyli 2-3 razy dokarmić.

piątek, 25 maja 2018

czwartek, 24 maja 2018

Żytnio-pszenny z cebulką


Pyszny, delikatny i pachnący karmelizowaną cebulką wyszukany w archiwum. Odrobinę kolorowego pieprzu dodaje mu zdecydowanego smaku.

wtorek, 22 maja 2018

Marchewkowe ciasto drożdżowe z truskawkami i rabarbarem



To ciasto było na starym blogu kilka lat temu pod nazwą Kryzysowe ciasto drożdżowe na leniwą niedzielę.
Zmieniłam odrobinę przepis i ciastu dałam inną nazwę. Nie jest już kryzysowe ale bardziej wykwintne i co najważniejsze mało z nim pracy i każdy potrafi go upiec, nawet jeśli nigdy nie piekł drożdżowego ciasta. 

poniedziałek, 21 maja 2018

Chleb śródziemnomorski owsiano-żytni w majowej piekarni


Dziękuję za wspólne pieczenie w majowej piekarni u Amber. Chleb udany, pachnący z mnóstwem ziaren. Podałam przepis oryginalny jak również przepis po moich zmianach, których tak naprawdę jest niewiele. Wodę zastąpiłam płynem po sfermentowanych ziarnach owsa i być może to spowodowało,

piątek, 18 maja 2018

Kisiel owsiany Izotowa i ciastka ze fermentowanych ziaren owsa



Ten post nie jest wpisem archiwalnym. Każdy nowy post rozpoznamy po tym, że na zdjęciach będzie widoczny

czwartek, 17 maja 2018

Naleśniki z charakterem, na zakwasie


Przepis dla tych, którzy pieką chleb na zakwasie czyli dla domowych piekarzy.
Zakwas do naleśników powinien być aktywny i odmłodzony. Unikniemy wówczas zbyt kwaśnego smaku naleśników. Przy dokarmianiu zakwasu do chleba, można użyć więcej mąki i wody a po skończonej fermentacji część użyć do naleśników. 

środa, 16 maja 2018

Zupa krem z brokułów, domowym groszkiem ptysiowym i ziołowymi kuleczkami z białego sera



 Oryginalny przepis na groszek ptysiowy jest na zdjęciu. Bardzo dziękuję Danielowi, z Ząbkowic Śląskich za udostępnienie mi starych rodzinnych zapisków.

wtorek, 15 maja 2018

Domowa apteczka, kwiaty czarnego bzu







Dzisiaj syrop z kwiatów czarnego bzu, który jak co roku przyrządzam w postaci syropu i suszu. Suszenie jest dość proste, szczególnie w suszarce spożywczej. Układam na sitach całe baldachy kwiatów.

poniedziałek, 14 maja 2018

Podpłomyk z marchewką, marchwiarz


Kolejny przysmak z dzieciństwa, podpłomyk. Mąka, woda, sól to podstawowe składniki.  Można je piec w piekarniku i przypiekać na patelni.

niedziela, 13 maja 2018

piątek, 11 maja 2018

Chleb żytni na serwatce, pieczony na liściach tataraku


Chleb jest z samej mąki żytniej białej i zamiast wody użyłam serwatki z domowej produkcji sera. Mąka żytnia biała, serwatka i sól to składniki tego pysznego chleba.

czwartek, 10 maja 2018

Ciasteczka sezamowe z dodatkiem świeżego tymianku



 Ciasto można zrobić dzień przed pieczeniem, zawinąć w folię i przechować w lodówce. Z tej ilości upiekłam 56 sztuk ciastek o średnicy 6cm. Można wierzch ciastek przed pieczeniem posypać dodatkowo całymi ziarnami,

środa, 9 maja 2018

Pieczone pierogi z pyszną sałatką


Kiszenie kapusty zawsze kojarzy się z późną jesienią, do którego używamy jesiennych odmian tego warzywa. Kapusta kiszona z letnich odmian jest również przepyszna, bardziej delikatna, niezbyt kwaśna, jeśli po ukiszeniu wstawimy ją do lodówki.

wtorek, 8 maja 2018

Czarna Zośka


Przepyszne ciasto, które przywędrowało do mnie z Podkarpacia od babci Zosi. Pisząc przywędrowało, miałam na myśli nie przepis tylko kawałek ciasta, którego smakiem i wyglądem byłam zachwycona.

poniedziałek, 7 maja 2018

Liść, orkiszowy chleb dekoracyjny


Ciasto chlebowe z mąki orkiszowej jest mniej stałe i elastyczne w stosunku do ciasta z mąki pszenicy zwyczajnej. Dlatego chleb z samej mąki orkiszowej ma mniejszą elastyczność i objętość. W sprzedaży z reguły są chleby orkiszowe

niedziela, 6 maja 2018

Wracając do wspomnień, deser bez pieczenia


Dawno, dawno temu...Już nawet nie pamiętam, kiedy to było:).
Pamiętacie popularny deser z sera i herbatników? Znany pod nazwą Chatka Babuni, Domek Baby Jagi, Chatka Puchatka czy po prostu Serowy Domek.

sobota, 5 maja 2018

Podpłomyki



 Zdarza się czasami, że brakuje w domu pieczywa. Szewc bez butów chodzi, mądre powiedzenie.
Zakwas siedział sobie wygodnie w lodówce. Domowi piekarze wiedzą, co to znaczy. Podpłomyki, to taka namiastka chleba, całkiem przyzwoita.

piątek, 4 maja 2018

Dwa bliźniaki, chleb z czarnuszką


Czarnuszka, maleńkie, kanciaste, czarne ziarenka o silnym aromatycznym zapachu i korzennym smaku. Znana od tysięcy lat. Już w Biblii w Księdze Izajasza w przypowieści o siewcy jest wzmianka na jej temat, cyt.
„Czyż oracz wciąż tylko orze pod zasiew, przewraca i bronuje swą rolę? Czyż raczej, gdy zrówna jej powierzchnię, nie zasiewa czarnuszki i nie rozrzuca kminu? Czy nie sieje pszenicy, zboża, jęczmienia i prosa, wreszcie orkiszu po brzegach? A ktoś poucza go o tym prawie, jego Bóg mu to wykłada. Zaprawdę, czarnuszki nie młócą saniami młockarskimi ani po kminie nie przetaczają walca młockarskiego wozu, ale bijakiem wybija się czarnuszkę, a kminek cepami. Zboże mogłoby ulec zmiażdżeniu; ale nie bez końca młóci je młockarz.

czwartek, 3 maja 2018

Kwiaty w domowej apteczce, czyli syrop z mniszka lekarskiego



„...Nad nami dmuchawce, latawce, wiatr.
Daleko z betonu świat...”

środa, 2 maja 2018

Sok z babki lancetowatej z miodem



Wiosna jest dla mnie okresem bardzo pracowitym.
Lubię spędzać każdy wolny czas na łonie natury, a przy okazji nie mogę oprzeć się pokusie zebrania czegoś do apteczki domowej.

wtorek, 1 maja 2018

Chleb z natką pietruszki i kefirem



 Natka pietruszki dostępna niemal cały rok. Łyżeczka dziennie dostarcza nam wielu witamin i składników mineralnych. Odtruwa organizm, reguluje przemianę materii, poprawia widzenie.
Warto ją hodować zimą na parapecie. Świetnie się do tego celu nadaje korzeń pietruszki posadzony do ziemi lub wody.